İngiltere’de Eğitim Görecek Öğrencilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar


Eklenme Tarihi: 2020-09-22 10:48:52

İngiltere’de İngiltere öğrenci vizesi türlerinden biriyle eğitim görmek üzere İngiltere’ye yapacağınız seyahati planlarken dikkate alınması gereken çok şey vardır.

Gideceğiniz eğitim programının kapsamına ve süresine göre İngiltere öğrenci vizesi türlerinden birini aldıktan sonra İngiltere’ye seyahate çıkarken okulunuzun adresini ve telefon numarasını ve mümkünse personelin adını yanınıza alın. Bu şekilde ihtiyacınız olduğu an hızlı bir şekilde yardım alabilirsiniz.

Geçerli bir pasaport (vize basılı bir şekilde), seyahat belgesi, bilet ve okulunuzdan alınmış kabul mektubu seyahatinizde mutlaka yanınızda getirmeniz gereken belgelerdir. Bunlara ek olarak sağlık ve seyahat sigortasına da ihtiyacınız olabilir. Uluslararası öğrenci sigortası konusunda uzmanlaşmış şirketlerden biriyle irtibata geçerek sigorta yaptırabilirsiniz. İhtiyaç anında faydalanabilmek için sigorta kapsamında olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bu bağlamda okulunuzdan tavsiye almanız faydalı olacaktır. Bazı okullar öğrencilere özel bir sigorta poliçesi sunabilmektedirler.

Yaşadığınız yerden kampüsünüze nasıl ulaşabileceğinize dair bilgiyi okulunuza sorarak öğrenebilirsiniz. 40’tan fazla havalimanı ve kapsamlı demiryolu, feribot ve otobüs ağı ile İngiltere çok iyi bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Bu sayede ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

İngiltere öğrenci vizesi ile geleceğiniz İngiltere’de uçaktan indiğinizde okulunuzdan birisi sizi havalimanından alabilir. Aksi durumlarda, İngiltere’ye sabah veya öğleden önce inmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü toplu taşıma gün içinde çok yoğun olabilmektedir. Toplu taşımada yardıma ihtiyacınız olursa resmi bir turizm danışma noktasına danışabilirsiniz.

Uluslararası havalimanlarında güvenlik oldukça sıkıdır. İngiltere’ye harç veya katma değer vergisi (KDV) ödemeden getirebileceğiniz veya getirilmesi yasaklanmış ürünler hakkında bazı kurallar bulunmaktadır. Bazı ürünler yasalarca yasaklanmış veya sınırlandırılmıştır. Bu ürünler arasında bazı yiyecekler, bitkiler ve tehlikeli maddelerden üretilmiş ürünler yer almaktadır. Yanınızda ne getirebileceğinizi öğrenmek için havayolu şirketinize danışabilirsiniz.

Birleşik Krallık/İngiltere öğrenci vizesi aldıktan sonra İngiltere’ye yapacağınız uçuştan önce check-in işlemi ve güvenlik kontrolü için bol zaman ayırmanız gerekir. Çünkü çok uzun kuyruklar olabilir. Bu işlemler uzun sürebileceği için seyahatinizden 1.5-2 saat önce gitmeniz yararlı olacaktır.

İngiltere’de bir banka hesabı açılması birkaç hafta sürebilmektedir. Bu süre içinde nakit  ihtiyacınız olabilir. Bu ihtiyacınızı yanınızda getireceğiniz bir miktar nakit para ile veya kendi ülkenizdeki banka hesabınızdan para çekerek halledebilirsiniz. Yanınıza nakit para almanız yolculuğa çıkarken toplu taşıma, yiyecek ve gümrük harçları vb. için gerekli olacaktır.

İngiltere öğrenci vizesi başvuruları oldukça dikkatli hazırlanması gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Firmayla irtibata geçmeniz halinde İngiltere ve Türkiye’de bulunan ofislerimizdeki uzman danışmanlar gerek Türkiye’den yapacağınız ilk başvurunuzda gerekse de İngiltere’den yapacağınız uzatma başvurularınızda size yardımcı olacaktır. Bu konuile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik Hukuku konusunda uzman danışmanlarla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla firmayla iletişime geçebilirsiniz.  

"İngiltere’de Eğitim Görecek Öğrencilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar" sayfası 3340 defa okundu