İngiltere’ye Gelen Yabancı Öğrencilerin İngiliz Ekonomisine Katkısı


Eklenme Tarihi: 2020-09-22 10:49:01

Bilindiği gibi her yıl İngiltere öğrenci vizesi ile İngiltere’ye çeşitli amaçlarla giden birçok öğrenci vardır.

İngiltere, İngilizcenin anavatanı olması sebebi ile gerek İngilizce öğrenmek isteyen, gerek var olan İngilizcelerini geliştirmek isteyen, gerek İngilizce mesleki kurslarına giderek kendi ülkelerinde uluslararası firmalarda çalışmak isteyen, üniversite okumak isteyen, master veya doktora yapmak isteyen birçok amaca sahip öğrenciyi her yıl İngiltere öğrenci vizesi ile ağırlamaktadır. Bu durum da doğal olarak İngiltere’nin ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır.

Ekonomiye yaptıkları katkının yanı sıra, öğrencilerin şehirde harcadıkları para sayesinde 70,000’e yakın kişiye iş imkânları sağlandığı da erişilen bulgular arasında.

Fakat İngiltere öğrenci vizesi ile İngiltere’ye gelen yabancı öğrencilerin büyük bir bölümü, karmaşık göçmenlik sistemi yüzünden mezuniyet sonrası iş bulamamaktan şikâyet ediyor. London First adına açıklama yapan yönetici Jo Valentine, “Uluslararası öğrenciler ülkedeki göçmenlik karşıtı söylemler yüzünden kendilerinin ülkede hoş karşılanmadıklarını düşünüyorlar. Bu öğrenciler aynı zamanda hükümetin göçmenlik kotalarında da tabi tutuluyor. Bu öğrencilerin ülkede harcadıkları paralar, tam anlamıyla bir modern gün ithalatı gibi. Okul paralarının yanı sıra, günlük hayatta harcadıkları paralarla da ekonomiye direk yurtdışından para girişi sağlıyorlar.” şeklinde konuştu.

Dolayısıyla, aslında uluslararası öğrenciler ekonomiye yük değil, katkı sağlıyorlar. Yabancı öğrenciler, ülkeye yılda £2,8 milyarlık bir katkı sağlarken, kamu harcamalarına getirdikleri yük ise, NHS’de (National Health Service) dâhil olmak üzere £540 milyon.

İngiltere vizesine İngiltere’de eğitim görmek için başvuran uluslararası öğrencilerin İngiltere’ye ekonomik katkısı, bazı İngiliz politikacıların göçmen karşıtı politikalarına rağmen göz ardı edilemeyecek düzeyde.

İngiltere öğrenci vizesi türleri de dahil olmak üzere her çeşit İngiltere vizesi için lütfen uzman ve tecrübeli danışmanlarla İngiltere vizesi başvuru hattı üzerinden iletişime geçerek profesyonel destek alınız.

"İngiltere’ye Gelen Yabancı Öğrencilerin İngiliz Ekonomisine Katkısı" sayfası 3248 defa okundu